Pasaport ile ilgili Merak Ettikleriniz

SORU :Pasaport müracaatını kaç gün önceden yapmalıyım?
CEVAP: Yapacağınız yurt dışı seyahatinden veya vize başvurusundan en az 1 ay önce pasaport müracaatında bulunmanızı tavsiye ederiz. Yoğunluk yaşanan dönemlerde teslimat süresi 10-15 günü bulabilmektedir. Acil pasaport talebinde bulunan vatandaşlarımıza, durumunu gösterir belge (sağlık, vefat, seyahat bileti gibi) sunması halinde yardımcı olabilmekteyiz.

SORU :Eski pasaportum var, süresini uzatabilir miyim?
CEVAP:Eski pasaportlara uzatma (temdit) işlemi yapılamamaktadır. Yeniden müracaat alınması gerektiğinden istenilen belgeleri hazırlayarak müracaat etmeniz gerekir.

SORU: Yeni pasaport alırken eski pasaportu getirmem gerekli mi?
CEVAP: Eski pasaportunuzu getirmeniz gerekmektedir.

SORU: Yeni doğmuş çocuğum için de fotoğraf istiyor musunuz?
CEVAP: Evet, yaş sınırı olmaksızın, pasaport alacak herkesin müracaat sırasında fotoğrafının olması gerekmektedir. Çocuklar eskiden olduğu gibi anne veya babanın pasaportuna kaydedilmemekte, ayrı pasaport tanzim edilmektedir.

SORU: Ben çocuğum için pasaport aldığımda eşim ile birlikte muvafakat vermiştim. Şimdi çocuğumun pasaportunu yenileyeceğim tekrar muvafakat vermeme gerek var mı?
CEVAP: Evet tekrar muvafakat vermeniz gerekir.

SORU: Pasaportumu kaybettim. Ne yapmam gerekiyor?
CEVAP: Vakit kaybetmeden en yakın Polis/Jandarma birimine veya Pasaport Şube Müdürlüğüne müracaatta bulunarak pasaportunuzu kaybettiğinizi bildirmelisiniz. Ancak siz bildirdikten sonra kaybolan veya çalınan pasaportunuzun başkaları tarafından kullanılması önlenebilecektir. Sadece pasaport cüzdan bedeli yatırarak eski pasaportunuzun süresi kadar yeni pasaport alabilirsiniz.

SORU: Pasaport müracaatı yapacağım. Randevu almalı mıyım?
CEVAP: Randevu alan vatandaşlarımıza randevu saatinde öncelik sağlamaktayız, sıra beklememek için randevu almanızı tavsiye ederiz. http://www.epasaport.gov.tr/ adresinden randevu alabilirsiniz. Randevu almadan gelen vatandaşlarımızın müracaatları sıra ile alınmaktadır.

SORU: Pasaport müracaatı yapacağım. Ancak acelem yok, hangi gün gelsem daha az yoğun olur?
CEVAP: İstatistiklerimize göre Çarşamba ve Perşembe günleri  daha az yoğunluk yaşanmaktadır.

SORU :Umuma Mahsus Pasaport alacağım, ne kadar süreli almamı tavsiye edersiniz?
CEVAP:Pek çok ülke 6 aydan fazla süreli pasaport ile ülkelerine girişe izin verdiği için yapacağınız müracaatta en az 2 yıllık süreli, durumunuz müsaitse 10 yıllık süreli pasaport almanızı tavsiye ederiz.

SORU : Ben Kemer’de oturuyorum buradan yeşil (Hususi) pasaport müracaatında bulunabilir miyim?
CEVAP: Hususi pasaport müracaatları Antalya’da sadece Uncalı Emniyet Müdürlüğü II. Hizmet binası zemin katta bulunan Pasaport Şube Müdürlüğümüzce alınmaktadır. Alanya, Finike, Manavgat, Korkuteli, Kaş, Gazipaşa, Kemer, Kumluca, Serik İlçe Emniyet Müdürlüklerinden Umuma Mahsus Pasaport müracaatları alınmaktadır.

SORU: Hak sahibi benim sadece eşime ve/veya çocuğuma pasaport almak istiyorum. Ben gelmesem eşim ve çocuğum gelse hususi damgalı pasaport alabilirler mi?
CEVAP: Noterden muvafakat vermeniz durumunda ( benim hakkımdan dolayı eşim ve/veya çocuğumun hususi damgalı pasaport almasına rıza gösteriyorum )  eş ve çocuklarınız sizin hakkınızdan dolayı hususi damgalı pasaport alabilirler.

SORU: Oğlum 18 yaşından büyük ancak hala okuyor, benim hakkımdan yararlanarak yeşil pasaport alabilir mi?
CEVAP: Çocuklar 18 yaşının ikmaline kadar Hususi Damgalı pasaport alabilirler.18 yaşını doldurmuş çocuklar Eğitimlerine devam ettiklerini belgelendirmeleri halinde 25 yaşının ikmaline kadar Anne ve babası hakkından Hususi Damgalı pasaport alabilirler.

SORU: Evliydim ancak şu anda eşimden boşanıp tekrar babamın nüfusuna geçtim. Babamdan dolayı yeniden yeşil pasaport alabilirmiyim ?
CEVAP: Hayır alamazsınız çünkü, 18 yaşına kadar anne ve babanın hakkından pasaport alabilirsiniz.18 yaşından büyükseniz, herhangi bir işte çalışmıyorsanız,  öğrenci olduğunuzu belgelendirmeniz halinde 25 yaşının ikmaline kadar Hususi Damgalı pasaport alabilirsiniz.