Rusya: Türkiye ile vize iptali şu aşamada gündemlerinde olmadığını söyledi.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev, Türkiye ile ilişkilerde vizelerin iptali konusunda, “güvenlik nedeniyle” almadıklarını söyledi.

turkrus.com’da yayınlanan haberde; İstanbul’da Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile görüşmesinin ardından Rus basınına açıklamalarda bulunan Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev, Türkiye ile ilişkilerde vizelerin iptali konusunda “güvenlik nedeniyle” Türk vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırmanın Rusya açısından gündemde olmadığı bildirildi.

Her şey rağmen Moskova’nın bu konuyu tartışmaya hazır olduğunu vurgulayan Ulyukayev, Türkiye’deki terör olaylarını hatırlatarak, “Ama topraklarımıza risk ihraç edilmesini istemeyiz” dedi.

Ulyukayev, Türkiye’deki terör olaylarına gönderme yaparak, “topraklarımıza risk ihraç edilmesini ” istemediklerini dile getirdi. Ayrıca Bakan Aleksey Ulyukaytev Moskova’nın bu konuyu tartışmaya hazır olduğunu da vuruladıktan sonra; “Ciddi bir şekilde tartışılması mümkün olan tek şey, iş ziyaretlerinde vizenin kaldırılması olabilir” diye ekledi.

Not: Türk vatandaşlarına vize uygulaması 1 Ocak’ta başlamıştı