Yurtdışı seyahatine çıkmadan önce bir daha düşünün!

Eveeet, sonunda karar verdiniz! Gideceğiniz ülkeyi belirlediniz, pasaport ücretlerini yatırarak yeni bir pasaport çıkarttınız. Peki ya şimdi?

Sizler için yurtdışına çıkmadan önce yanınıza almanızı önereceğimiz aşağıdaki notları bir yere kaydetmenizi ve hazırlıklarınızı ona göre tamamlamanızda fayda var.

Sırt çantası

 1. İçine fotoğraf makinası
 2. mendil,
 3. cüzdan ve ıvır zıvır eşyalarınızı koyacağınız küçük bir sırt çantası şehirleri gezerken çok pratik olacaktır.

Kıyafetler vb.

 1. Kıyafet seçimi size kalmış ama rahat, kullanışlı ve gideceğiniz yerin iklimini araştırıp ona göre kıyafetler tercih etmelisiniz.
 2. Vakumlu poşet (Kıyafetler için vakumlu poşetler kullanmanızı tavsiye ederim. Bu sayede bavulunuza daha fazla eşya sığdırabilir ve daha hafif olmasını sağlayabilirsiniz.)
 3. Duş ve kişisel bakım malzemeleri
 4. Şampuan
 5. Diş ipi ve gargarası
 6. Diş macunu
 7. Diş fırçası
 8. Makyaj malzemeleri
 9. Nemlendirici kremler
 10. Lif
 11. Tırnak makası (bazı durumlarda izin verilmemektedir. Bunun için bu tür ürünleri satın alırken, seyahatler için tasarlanan ebatlarda olanı tercih etmelisiniz)
 12. Rehber kitaplar ve haritalar
 13. Pasapot/kredi kartı/seyahat çeki/telefon
 14. Kredi kartını, telefonunuzun uluslararası kullanımına açık olduğunu vizelerinizin süresini, otel rezervasyonunuzu ve uçak biletinizi kontrol etmeyi unutmayınız.
 15. Fotoğraf makinesi
 16. Numaralar ve adresler
 17. Kaldığınız otel, konsolosluk, polis vb. acil durum numaralarını ve adreslerini araştırıp yanınıza almayı unutmayın ne olur ne olmaz.
 18. Bagaj ve el çantalarınıza; adınızı-adresinizi-ve telefon bilgilerinizi içeren etiket koyunuz
 19. Yola çıkmadan önce bagaj bandınız ile bagajınızın kaybolmasını önleyebilirsiniz.
 20. Ehliyet/nüfuz cüzdanı/bilet/evlilik cüzdanı (Bunları alırken fotokopilerini de almasınız yanınıza kaybettiğiniz anda lazım olabilir.)
 21. İlaçlar/medical malzemeleri (Ağrı kesici, Aspirin,Uyku ilacı,Merhem,Yara bancı,Mide ilacı… İlaçların reçetelerini yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyiniz)
 22. Konserve ve hazır gıdalar (Gideceğiniz yerde yiyecekler pahalı ve damak zevkinize uymayabilir onun için yanınızda birkaç yiyecek götürmenizde yarar var.)
 23. Yedek bellek kart/yedek pil/şarj aleti (Dönüştürücü, Avrupa da Türkiye ile aynı elektrik kullanılmıyor dönüştürücünüz olmazsa elektrik ile sıkıntı çekebilirsiniz.)
 24. Dikiş seti (Küçük bir dikiş seti yanınızda bulunsun ne olur ne olmaz.)
 25. Katlanır çanta (Yurtdışından aldığınız eşyaları koymak için çok pratik bir çözüm olucaktır.)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*