Çipli Pasaport Nedir? Eski pasaportların durumu ne olacak?

Türkiye bugünden (1 Kasım 2016) itibaren çipli pasaport dönemine başlıyor. Akıllarda birçok yeni soruyla birlikte, bu yeni dönemle neler değişecek, eski pasaportlar ne olacak, başvurular nasıl yapılacak?

Avrupa Birliği vize muafiyeti çerçevesinde yer alan 72 kriterden biri olan çipli pasaport süreci 1 Kasım itibariyle başlıyor. Çipli pasaportların çiplerinde parmak izi verileri de yer alacak.
Pasaportlarda eksik olan biyometrik bilgi olan parmak izi de böylelikle yeni pasaportlarla yüklenmiş olacak.

YENİ PASAPORTLARDA NELER OLACAK?

Yeni pasaportların bulunan çiplerin içerisinde, biometrik data olarak adlandırılan bilginin içeriğinde: kişinin parmak izinin yanı sıra çipte kişiye ait tüm bilgiler  yer alacka. isim, soyisim, cinsiyet, fotoğraf, doğum tarihi, doğum yeri, imza da eklenecek.Ancak vatandaşlar pasaportlara baktıklarında herhangi bir değişiklik görmeyecek bu çip pasaportun arka kapağında yer alacak ve önceki pasaportlara nazaran bu çipli pasaportun arka kapağı daha kalın olacak.

BAŞVURULAR BAŞLADI MI?

Evet, çipli pasaport için başvurular başladı, dağıtımlarına ise bugün itibariyle başlanılacak.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Vatandaşlar,  e-pasaport sitesinden (buraya tıklayın), ve ya Emniyet müdürlüklerinin pasaport müracaat birimlerinden randevu alarak başvuruda bulunabilirsiniz.
Not: Randevu alan kişinin 10 dakika önce randevu aldığı yerde olması gerekmektedir. Başvuru yapacak kişinin yanında nüfus cüzdanı, 2 adet fotoğraf bulunması gerekiyor. Evrak teslimi sonrasında ise parmak izi veriliyor.

Yeni çipli pasaportlar, parmak izi sonrası müraacaat ile birlikte Vergi Daire Başkanlığına online ulaştırılıp, merkezi olarak kişiselleştirilip, PTT kanalı ile vatandaşlara 3-7 iş günü içerisinde posta ile gönderilecek.

ESKİ PASAPORTLAR NE OLACAK?

Yeni pasaportlar alındıkça eski pasaportlar geçerliliğini yitirecek. MEvcut vizesi olanlar ise vizelerini kullanmaya devam edebilecekler.
Kaynak: HaberTürk

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın