İngiltere Vizesi

İngiltere Vizesi ve Uygulamaları Hakkında merak ettikleriniz: İngiltere’ye seyahat etmek isityorsanız ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Umuma Mahsus Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususi Pasaport’larından birine sahipseniz İngiltere’ye giriş yapmak için vize başvurusunda bulunmak sorundasınız.

Diplomatik Pasaport sahipleri ise eğer 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahat planlıyorlarsa İngiltere vize işlemlerinden muaftırlar.
İngiltere üzerinden diğer ülkelere aktarmalı seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları transit vize başvurusu yapmalıdırlar.

Vize nasıl alınır?

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vize başvurularını İngiltere Konsolosluğu, İngiltere Büyükelçiliği, İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlar ve Turizm/Seyahat Acentelerine yapabilmektedirler.
Vize başvurusunda bulunan kişiler başvurunun gerçekleşebilmesi için biyometrik bilgilerini (parmak izi ve yüz fotoğrafı) ibraz etmelidir. Başvuru sahibi biyometri işlemi için parmak izi ve fotoğraf işlemlerinin yapılacağı merkeze bizzat gitmeleri gerekmektedirler.

Vize kaç günde çıkar?
İngiltere’ye seyahat etmek isteyen kişiler eğer oturum dışında herhangi bir amaçla (Turistik Vize, Ticari Vize ya da Aile Ziyareti Vizesi gibi) başvuru yapmışsa vize işlemleri başvuru tarihinden itibaren 3 hafta ile 12 hafta aralığında tamamlanmaktadır.

İngiltere oturum vizesi
Çeşitlerinden herhangi birine başvuru yapan kişilerin işlemleri ise vize başvuru tarihini takiben 12 hafta ile 24 hafta içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

Vize sonuç bildirimi
İngiltere Vizesi başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler belgelerini başvuru yaptıkları Vize Başvuru Merkezi’nden teslim alabilirler. Söz konusu belgeler teslim alınırken kimlik bilgileri, seyahatin amacı ve seyahat tarihleri gibi konularda herhangi bir yanlışlık olup olmadığı teyit edilmelidir.

Vize başvurusunun reddedilmesi durumunda kişiler kendilerine iletilen reddedilme gerekçelerini öğrenerek gerekli durumlarda karara itiraz edebilmektedir.

Vize çeşitleri nelerdir?
İngiltere’ye seyahat etmek isteyen kişiler ülkeye gerçekleştirecekleri seyahatin amacına uygun kategoride yer alan vize çeşidine başvuru yapmalarında fayda vardır. Aksi taktirde vize başvuru ve sonuçlarında beklenmedik süprizlerle karşılaşılabilir.

İngiltere vize çeşitleri
* İngiltere Ticari Vizesi
* İngiltere Turist Vizesi
* İngiltere Aile Ziyareti Vizesi
* Evlilik ya da yasal eş tescili amaçlı İngiltere Vizesi
* Tıbbi Tedavi amaçlı İngiltere Vizesi
* Öğrenci ziyaretçi amaçlı İngiltere Vizesi

Öğrenci Ziyaretçi Vizeleri
* Puana Dayalı Sistem Tier 4 Genel Öğrenci ve Tier 4 Çocuk Öğrenci için İngiltere Vizesi

İngiltere Çalışma Vizeleri
Tier 1 – Ender Yetenek Sahipleri, Girişimciler, Yatırımcılar, İngiltere Okullarından Mezun Yatırımcılar
* Tier 2 Vasıflı İşçi Genel, Din Adamları, Sporcular, Şirket İçi Transfer
* Tier 5 Geçici İşçi, Staj ve Gençlik Değişim Programı, Sanatçı ve Sporcular, Hayır Kurumu Gönüllüleri, Misyonerler, Erasmus Değişim Programı, Uluslararası Sözleşmelere dayalı Programlar
* Tier 5 Geçici İşçi Vizesi
* Özel Ev Hizmetlileri ve Çalışanlar için İngiltere Vizesi
* Merkezi Türkiye’de olan Şirket Çalışanlarının İngiltere’de Çalışacak Temsilcileri için İngiltere Vizesi
* Ankara Anlaşması Vizesi
* Yerleşim vizeleri vb…..

Vize İçin Gerekli Evraklar
İngiltere Birleşik Krallığı’na seyahat etmek isteyen kişilerin Vize için temin etmeleri gereken evraklar, kişilerin İngiltere’ye yapacakları seyahatin amacına göre değişiklik göstermektedir.

Vize başvurusunda bulunan kişiler
* İngiltere Ticari Vizesi
* İngiltere Turist Vizesi
* İngiltere Aile Ziyareti Vizesi
* Evlilik ya da yasal eş tescili amaçlı İngiltere Vizesi
» Tıbbi Tedavi amaçlı İngiltere Vizesi
* Öğrenci ziyaretçi amaçlı İngiltere Vizesi kategorilerinden hangisine başvuru yapacaklarsa, web sitemizde bulunan ilgili butonlara tıklayarak ayrıntılı evrak listesine ulaşabilirler.

Not: Vize işlemleri öncesinde ilgili konsolosluğun şartları ve koşullarının araştırılmasında fayda vvardır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın