Ticari Vize

Ticari vize, işadamlarının profesyonel bir amaçla yurtdışında bir organizasyona (kongre, fuar, eğitim, seminer vb.) etkinliklere katılmak üzere davetli veya davetsiz olarak (gidecekleri tarih ve katılacakları organizasyona göre değişebilir) gidebilmek için başvurdurkları vize “ticari vize” olarak adlandırılır.

Bu vize türü kişisel başvuruyla alınabildiği gibi toplu ticari vizebaşvuruları ile de yapılabilmektedir.

Ticari vizenin diğer vize türlerinden en önemli farkı “gitme amacı”’dır.

Bu vize türüne başvuru belgelerinin içerisinde gidilecek organizasyon hakkında bilgiler, var ise davetiye yazısı veya kabul kağıdı.

Ticari Vize Nasıl Alınır?

Ticari vize için en önemli evrak kişinin veya kurumda çalışan kişilerin çalıştığı şirkete ait belgeleri (vergi levhası, imza sirküsü, bordro, vergi levhası vb.) bulunmalıdır.
Ayrıca, başvuru belgelerinin arasında olması gereken diğer belge ise, gidilecek olan ülkedeki organizasyon hakkında bilgileri içeren bir “niyet mektubu” dur. Bu gidilecek ülkeden gelecek bir davetiye ile de sağlanabilir.

Eğer böyle bir davet mektubu yok ise, firmamız sizin sağlayacağınız bilgiler doğrultusunda konsolosluğa hitaben yazacağı dilekçede gidiş amacınızı tam ve eksiksiz olarak yabancı dilde açıklayarak bu eksikliği giderecektir.

Bunun dışında gerekli evraklar tipik vize başvurusu evrakları ile aynıdır ve önemli bir değişiklik içermemektedir.

Ticari Vize Davetiye Örneği

………..BAŞKONSOLOSLUĞUNA

ANKARA …/…/20….

ŞiRKETiMiZiN ORTAKLARINDAN SAYIN ……………….’IN …/…/20..TARiHLERi ARASINDA ÜLKENiZE YAPACAĞI TiCARi AMAÇLI ZiYARET iÇiN TARAFINA GEREKLi OLAN ViZENiN VERiLMESiNi ARZ EDERiZ.

KENDiSiNiN SCHENGEN ÜLKELERiNE YAPACAĞI BU ZiYARETLER ESNASINDA HASTALIK VE KAZA DAHiL TÜM MASRAFLARI ŞiRKETiMiZ TARAFINDAN KARŞILANICAK OLUP TARAFINIZDAN VERiLEN ViZE SÜRESi DIŞINDA SCHENGEN ÜLKELERiNDE KALINMAYACAĞINI GARANTi VE TAAHHÜT EDERiZ…

SAYGILARIMIZLA
KAŞE/iMZA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın